Announcements‎ > ‎

FINAL RESULT OF THE 2013 DIVISION SCIENCE FESTIVAL

posted Sep 29, 2013, 6:11 PM by Web Administrator
September 14, 2013

SCIENCE QUIZ (Grade 7)

Name

School

Coach

Champion

Christian Velasco

BNHS

Gemma Manalo

1st runner up

James Patrick Gabriel

BNHS

 Gemma Manalo

2nd runner up

Justine Sean Luis Canaria

SJCB

Archie Sanchez


SCIENCE QUIZ (Grade 8)

Name

School

Coach

Champion

Robert Joseph Kinney

BNHS

Cheryl Posas

1st runner up

Edmin Louis G. Vitug

BNHS

Cheryl Posas

2nd runner up

Renz John Amposta

BNHS

Cheryl Posas


SCIENCE QUIZ (Y3)

Name

School

Coach

Champion

Gregg Anthony E. Reyes

BNHS

Evelyn Monta

1st runner up

Catherine Rose Sta. Romana

TRC

Mary Grace Ibuos

2nd runner up

Aira Mariz Cara gay

TRC

Mary Grace Ibuos


SCIENCE QUIZ (Y4)

Name

School

Coach

Champion

Jake Michael C. Cruz

BNHS

Criselda Ligsanan

1st runner up

David Lorenzo Timbol

BNHS

Criselda Ligsanan

2nd runner up

Dominique Joan Bautista

BNHS

Criselda Ligsanan


SCIENCE QUIZ (Grade 3) Public

Name

School

Coach

Champion

Rayne Renzo Barenque

Cabog-Cabog ES

Rose Andrea M. Garcia

1st runner up

Joana Bernadette Timbang

MRMES

Lilibeth C. Francisco

2nd runner up

Dan Albert C. Guila

Cupang ES

Myra P. Dizon


SCIENCE QUIZ (Grade 3) Private

Name

School

Coach

Champion

Joey Gabriel Maglalang

Bat. ACES

Alma L. Subisol

1st runner up

Maria Isabel Angela S. Oca

SJCB

Jennife F. Lazaga

2nd runner up

Enrico Miguel Atentar

SJCDC

Carolina Mayuyo


SCIENCE QUIZ (Grade 4) Public

Name

School

Coach

Champion

C.J. Rueben Soriano

BES

Leonida Cruz

1st runner up

Febie Frenzy Marie Albino

OLLES

Eduardo Molina

2nd runner up

Gregorio D. Zarraga Jr.

Cabog-Cabog ES

Carleen Bianca S. Salimbao


SCIENCE QUIZ (Grade 4) Private

Name

School

Coach

Champion

Andrew Tobit L. Pilar

SJCB

Jennife F. Lazaga

1st runner up

Charisse Alyson Escudero

JILCSF Inc.

Diane A. Coronel

2nd runner up

Jimrod Brigzon Palmera

SJCDC

Jhan Genita


SCIENCE QUIZ (Grade 5) Public

Name

School

Coach

Champion

Carl Andrei Lambino

OLLES

Eleonor G. Sioson

1st runner up

Christian Johann A. Labrador

Cupang ES

Melinda S. Mendoza

2nd runner up

Dana Mahatma Cubales

BES

Fe Alma Espedido


SCIENCE QUIZ (Grade 5) Private

Name

School

Coach

Champion

Andrei  F. Guevarra

SJCSB

Ereca S. Creencia

1st runner up

France Kyle F. Bantay

Bat. ACES

Editha C. Agripina

2nd runner up

Mary Ann Banzon

SJCDC

Veronica Michelle Tuazon


SCIENCE QUIZ (Grade 6) Public

Name

School

Coach

Champion

Angelica Fe Cabanag

BES

Juanita Santos

1st runner up

Jacekyle Casipit

MRMES

Michelle C. dela Paz

2nd runner up

Chelsie Gail S. Espuelas

Tenejero ES

Rhodora C. Diverson


SCIENCE QUIZ (Grade 6) Private

Name

School

Coach

Champion

Maria Lincy G. Forlales

SJCB

Sharon Rose Toralba

1st runner up

Jian Carlo Songco

SJCDC

Jaypee Garcia

2nd runner up

Deanna Louise Araojo

Bat. ACES

Arvic G. Paraso


ODDYSSEY OF

THE MIND

Name

School

Coach

Champion

Jessica Claire M. Cariaga Zailah Ducusin

Rhea Q. Hufalar

Bani ES

May Limsuyang

1st runner up

Yvanne Zechael B. Vinzon

Roma Katherine B. Binungcal

Errik Kim Santos

Bat. ACES

Arvic G. Paraso

2nd runner up

Mary Rose Nazareno

Mary Trisha Yumol

Maicho Cuaresma

Tenejero ES

Rhodora C. Diverson


SCI-JINGLE

Name

School

Coach

Champion

Alexis Aerielle V. De Vera

Cataning Es

Roberto V. Gabriel Jr.

1st runner up

Chris Anthoni de Castro

OLLES

Cherie Ann Miguel

2nd runner up

Trisha Denyse Mugar

MRMES

Angela M. Espiritu


SCI-CONGRESS

Name

School

Coach

Ind. (Elem)

Champion

Beatrice Dominique Caragay

BES

Sherly C. Doton

Team (Elem)

Champion

Paul Daniel D. Palad

Hannah Bettina Francesca Sanchez

Justine Raine David

BES

Fe Alma Espedido


SCI-CONGRESS

Name

School

Coach

Ind. (Sec.)

Champion

Physical Science

Cluster 2

Rapha Joyce D. Lingad

BNHS

Analyn J. Dabu

Life Science

Cluster 2

Mary Faith C. Delas Alas

BNHS

Jinky G. Baltazar

Team (Sec.)

Champion

Physical Science

Cluster 2

Jan Joshua S. Canare, Jake Michael C. Cruz

BNHS

Mary Criselda M. Ligsanan

Physical Science

Cluster 1

Rheena Mae S. Roque Nhezcell C. Dizon, John Alexis D. Talastas

 

BNHS

Marilou J. Tanada


Teachers Category


BEST ACTION

RESEARCH

Name

School

 

Charito Tuazon

Cupang ES

 

Karen Ortiz

Cabog-Cabog ES

 

 

 


BEST SIM

Name

School

 

Ana Marie M. Emano

Cataning ES

 

Susana J. Javier

Cupang ES

 

Cristy D. Soria

Cataning ES


BEST LEARNING EXEMPLAR

Name

School

 

Roberto V. Gabriel Jr.

Cataning ES

 

Glena L. Gimarangan

Cabog-Cabog ES

 

Melinda C. Mendoza

Cupang ES


SCI-ART

(Grade 3)

Name

School

Coach

Champion

She-Ann Corpuz

MRMES

Lilibeth C. Francisco

1st runner up

Frinze Dominic Zi E. Ruiz

Cabog-Cabog ES

Rose Andrea M. Garcia

2nd runner up

David Mathew O. Santos

Cataning ES

Ana Marie Elmano


SCI-ART

(Grade 4)

Name

School

Coach

Champion

Jowen T. Fangon

MRMES

Jowen T. Fangon

1st runner up

Daisy Jane Z. Garland

Cabog-Cabog ES

Carleen Bianca S. Salimbao

2nd runner up

Alain Dean S. Morales

Cataning ES

Jennifer J. Tutol


SCI-ART

(Grade 5)

Name

School

Coach

Champion

Arvin Lulu

MRMES

Lilibeth B. Franco

1st runner up

John David M. Garcia

Tenejero ES

Lailani Q. Sioson

2nd runner up

Jules Emile Frederic Destura

Cabog-Cabog ES

Glena I. Gimarangan


SCI-ART

(Grade 6)

Name

School

Coach

Champion

Loy Justine Silverio

MRMES

Michelle C. dela Paz

1st runner up

Kailyn del Rosario

SJCDC

Aron dela Peña

2nd runner up

Joyce Ann Escudero

BES

Maria Conita D. Navarro


SCIENCE TRIVIA

Name

School

Coach

Champion

Andrea Joy Sevilla

BES

Leticia E. Eugenio

1st runner up

Donn Edmar C. Ramos

Cupang ES

Lourdes B. Fabrez

2nd runner up

Micah D. Pedroche

Cabog-Cabog ES

Karen M. Ortiz

Elena S. Banzon


SCIENCE JOURNALISM

Name

School

Coach

Champion

Chiles Camacho

BES

Sherly C. Doton

1st runner up

Jara Denise D. Tuazon

TEnejero ES

Rhodora C. Diverson

2nd runner up

Anthony Franco Garcia

SJCDC

Jaypee Garcia

Comments